Wzruszające spotkanie
Tuż przed ostatnimi obradami (22.08.2016) Zarządu Lokalnej Grupy Działania POJEZIERZE RAZEM, doszło do wyjątkowego spotkania zainicjowanego przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych, w której skład wchodzą: Joanna Grosicka, Regina Imiołek, Bożena Kawczyńska, Barbara Zasada oraz Irena Lisowska – Renes. Intencją organizatorów było zwrócenie uwagi na potrzebę utworzenia Środowiskowego Domu Opieki Dziennej – Placówki Terapeutycznej dla osób po 25 roku życia ze złożoną wieloraką niepełnosprawnością lub rozszerzenie zakresu działań o usługi specjalistyczne, już istniejących ŚDS – ów w obrębie Powiatu Szczecineckiego. W dyskusji na ten bardzo istotny temat udział wzięli m.in.: starosta Krzysztof Lis, burmistrz Jerzy Hardie Douglas, wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, zastępca wójta gminy Szczecinek Edyta Wieleba Matyśniak, zastępca wójta gminy Grzmiąca Krzysztof Oleś, burmistrz Bornego Sulinowa Renata Pietkiewicz – Chmyłkowska, burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski, burmistrz Barwic Zenon Makselon, kierownik ŚDS w Turowie Pomorskim Agnieszka Kołodziejczak oraz dyrektor MOPS Szczecinek Marta Niewczas.
Na zaproszonych czekała bardzo miła niespodzianka, mieli bowiem niepowtarzalną możliwość zapoznania się z wokalnymi umiejętnościami Doroty Zakrzewskiej, uczęszczającej do ŚDS Turowo. Występ odbył się w ramach projektu „Otwieramy bramy tolerancji - zmieniamy myślenie o zdrowiu psychicznym!” Program realizowany przez Stowarzyszenie "Droga" w Turowie przy udziale Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich powiatu szczecineckiego. Jego główny cel to kształtowanie właściwych postaw wobec osób z zaburzeniami psychicznymi - szacunku i tolerancji oraz przeciwdziałanie ich dyskryminacji i stygmatyzacji. W ramach projektu zaprezentowano również film o Dorocie Zakrzewskiej, która zaprasza widzów do swojego świata. Świata muzyki, poezji i rysunku.
Projekt trwa od maja 2016r. do listopada 2017r. W tym czasie zostanie przeprowadzonych 15 "szkoleń" w różnych szkołach powiatu szczecineckiego.
Występ Doroty Zakrzewskiej wywarł na zaproszonych gościach ogromne wrażenie. Bezpośrednio po nim wśród obecnych rozgorzała dyskusja, w wyniku, której przedstawiono kilka propozycji pomocy dorosłym osobom ze złożoną wieloraką niepełnosprawnością i ich rodzinom. Jednym z nich jest pomysł utworzenia placówki na terenie gminy Szczecinek, do której mogłyby uczęszczać. O postępach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.