Wakacyjne prace w szkolnym EkoOgrodzie w SOSW
Szkoła podstawowa nr 8 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Brzechwy w Szczecinku otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dotację w kwocie 148 884,41 zł na realizację zadania „Szkolny EkoOgród”. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 165 427,13 zł z czego kwotę 16542,72 dofinansuje Powiat Szczecinecki.
Obecnie trwają prace w przestrzeni ogrodu w którym zaplanowano:
- ogródek warzywno-ziołowy w 6 podniesionych skrzyniach na rabatach z rozprowadzonym systemem nawadniania kropelkowego, który umożliwi zapoznanie dzieci z zależnościami zjawisk przyrody w poszczególnych porach roku oraz umożliwi obserwację procesów wegetacji z zastosowaniem ekologicznej uprawy. Uczniowie poprzez praktyczne działanie nauczą się uprawy roślin oraz poznają różne gatunki warzyw i ziół.
- dwa stanowiska robocze pn. eko -kuchnia i eko-warsztat ze stołami z blatem roboczym i podłączoną wodą. Duże blaty robocze w ogrodzie pozwolą zarówno na wykonywanie doświadczeń powiązanych z obserwowaniem zmian w przyrodzie, posłużą jako miejsce prac przygotowawczych z sadzonkami roślin a także będą letnią kuchnią do przygotowywania potraw z zebranych plonów. Dzieci przygotowując potrawy poznają zasady zdrowego odżywiania, racjonalnego wykorzystania produktów i segregacji odpadów.
- zielony punkt edukacyjny- ścieżkę sensoryczną składającą się kwater przeznaczonych na prezentowanie różnego typu nawierzchni podłoża roślinnego ( na granicy z częścią naturalistyczną). Korzystanie ze ścieżki sensorycznej pozwoli na wielozmysłowe doświadczanie przyrody i będzie dedykowane głównie do dzieci, które ze względu na niepełnosprawność ruchową mają utrudniony dostęp do pełnego wielozmysłowego doświadczania przyrody.
- ogródek meteorologiczny z łatwymi w obsłudze urządzeniami do pomiarów meteorologicznych, jak : deszczomierz, wiatromierz, termometr ogrodowy i prostej konstrukcji gnomon. Możliwość dokonywania prostych pomiarów, obserwacja zanieczyszczeń powietrza oraz zmian pogodowych wpłynie na rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą oraz pozwoli na uzmysłowienie zagrożeń wynikających ze zmian klimatu. Pozwoli także na dostosowanie czynności ogrodniczych do warunków pogodowych
- szklarnię edukacyjną w której przygotowane rozsady ziół, warzyw i kwiatów będą w odpowiednim czasie przesadzane do znajdujących się obok podniesionych kwater ogródka warzywno-ziołowego oraz w okalającej ogród kompozycji naturalistycznej. Wykorzystanie szklarni pozwoli na zwiększenie okresu realizacji zajęć w naturalnym środowisku.
- kompostownik do którego będą trafiały także biodegradowalne odpady z kuchni szkolnej. Zastosowanie pojemnika ugruntuje nawyk segregowania odpadów. Pozwoli na planowanie działań ekologicznych w perspektywie kilku lat i przewidywanie korzyści i skutków określonej działalności człowieka w środowisku.
-„ zieloną salę” altanę , w której odbywać się będą zajęcia w naturalnym środowisku EkoOgrodu. Pod drewnianą wiatą z przylegającym pomieszczeniem na narzędzia znajdą się ławy i stoły oraz tablice informacyjne o tematyce ekologicznej. Wiata będzie orynnowana z podłączeniem do zbiornika na wodę deszczową wykorzystywaną do podlewania roślin.
- stanowiska z drzewami i krzewami owocowymi oraz różnobarwne rabaty z bylinami i kwiatami. W przestrzeni usadowione zostaną tzw. hoteliki dla owadów i budki dla ptaków wykonane przez uczniów.
Zakupiono część narzędzi i sprzętów do pielęgnacji ogrodu. Prace będą trwały do końca września .
W nowym roku szkolnym zrealizujemy w EkoOgrodzie wiele działań edukacyjnych: lekcji plenerowych, warsztatów, konkursów, konferencji, seminariów, eksperymentów i zabaw.