Ucz się, studiuj i pracuj w Szczecinku!
Wakacje powoli dobiegają końca i za niespełna dwa tygodnie zastępy uczniów rozpoczną kolejny rok szkolny. Gros z nich przekroczy progi nowych szkół ponadgimnazjalnych. Ich wybór nie był sprawą łatwą.
Dla młodego człowieka wybór przyszłej szkoły to bardzo często trudny i stresujący moment w życiu – mówi jeden z doradców zawodowych. – Bardzo ważne jest aby absolwent gimnazjum orientował się w miejscowym rynku pracy. Naszym zadaniem jest jego zbadanie i sprawdzenie jakie jest zapotrzebowanie na konkretne zawody. Na szczęście w polskich gimnazjach coraz częściej funkcjonuje system doradztwa zawodowego. Szalenie istotne jest aby wskazać uczniowi drogę zgodną z jego zainteresowaniami, predyspozycjami i umiejętnościami. Jeśli ktoś interesuje się mechaniką, to dobrze aby został mechanikiem. Wybierajmy to co lubimy i czym będziemy się mogli zajmować na co dzień – podpowiada ekspert.
Taką politykę edukacyjną Samorząd Powiatu Szczecineckiego przyjął już jakiś czas temu. Wszystko za sprawą współpracy miedzy Zespołem Szkół Technicznych, Politechniką Koszalińską - której zamiejscowy wydział powstanie w Szczecinku - i firmy Kronospan.
Dzięki perspektywie kontynuowania edukacji na poziomie wyższym, młodzież zyska możliwość szczegółowego zaplanowania ścieżki kariery zawodowej. Gimnazjaliści, którzy zdecydują się na naukę w zawodzie technik technologii drewna w Zespole Szkół Technicznych, uzyskają ciekawy zawód. Uczniowie ci, po ukończeniu nauki, zdobyciu wiedzy teoretycznej i praktycznej, będą gotowi do podjęcia studiów na kierunku Technologia Drewna, czyli będą mogli dalej studiować w Szczecinku i podjąć pracę w zawodzie na miejscu – wyjaśnia Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. - Spójna oferta edukacyjna - połączenie technikum ze studiami o kierunku technologii drewna oraz możliwością podjęcia pracy w firmach Klastra Meblowego lub w firmie Kronospan w pewnym stopniu powinno zahamować odpływ młodych ludzi do większych miast.
Zespół Techniczny oferuje przyszłym uczniom naukę na wielu atrakcyjnych i przyszłościowych kierunkach kształcenia tj.:
technik architektury krajobrazu,
technik budownictwa,
technik elektronik,
technik mechanik,
technik pojazdów samochodowych,
technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek technologia drewna, nad którym w ramach wspomnianej współpracy patronat objęła firma Kronospan. Na tym profilu już od września rozpocznie naukę kilkudziesięciu uczniów. Mają oni szanse na atrakcyjne stypendia, płatne staże wakacyjne i praktyki zawodowe ufundowane przez firmę.
Nauka w technikum trwa cztery lata (o rok dłużej niż w liceum), warto jednak pamiętać, że prawie 100% absolwentów kierunków technicznych znajduje pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami. Przemysł meblarski rozwija się dynamicznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zaś Polska zajmuje 4 miejsce w świecie, jeśli chodzi o wartość eksportu mebli. Według danych B+R Studio, które opracowuje między innymi oficjalne raporty GUS, branża meblowa w 2015 roku była tą, która zatrudniła najwięcej nowych pracowników, spośród wszystkich działów przetwórstwa przemysłowego. Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli polskie przedsiębiorstwa meblowe zatrudniają ok. 160 tysięcy pracowników.
Firma Kronospan zadbała również o zaplecze dydaktyczne. Przyszli studenci Zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej będą odbywać swoje zajęcia m.in. w nowoczesnym Kronospan Design Center.
Reasumując, przed młodymi ludźmi rysuje się emocjonująca, skrupulatnie wytyczona edukacyjna droga. Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem marszu ku zawodowej karierze zapraszamy do kontaktu:
Zespół Szkół Technicznych
ul. Koszalińska 81
78-400 Szczecinek
e-mail: zst.szczecinek@interia.pl
tel.: +48 94 374 04 41
fax: +48 94 374 04 29