Dożynki Powiatowe 2024
Piękna pogoda, prawie 90 wystawców, moc atrakcji i oczywiście wspaniały koncert. W minioną sobotę odbyły się Dożynki Powiatowe. Podobnie jak przed rokiem, Powiatowi Szczecineckiemu w organizacji Święta Plonów partnerował ZS Nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku.
Święto Plonów drugi raz z rzędu odbyło się na terenie ZS Nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku. Plac dożynkowy i tym razem odwiedziły setki ludzi spragnionych dobrej zabawy i sielskiej atmosfery. I nie zawiedli się! Było kolorowo, zabawnie, radośnie i co ważne niezwykle słonecznie!
Oczywiście święto plonów zainaugurowała uroczysta msza święta. Głównym celebransem był proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku Ireneusz Byczkiewicz. Po nabożeństwie barwny i widowiskowy korowód, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Krajenki przemaszerował na plac główny gdzie odbył się tradycyjny element święta plonów – ceremoniał dożynkowy.
Tegorocznymi starostami dożynek byli Państwo Misztalowie. Państwo Misztalowie są mieszkańcami Przystaw w gm. Grzmiąca. Ich gospodarstwo liczy 140 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla trzody chlewnej. Ta rozpoczęła się w 1987 roku, ale wraz z żoną Agnieszką, Pan Jerzy prowadzi ją od 1996 roku. Niedawno do Państwa Misztalów dołączyli córka i syn, więc aktualnie jest to firma rodzinna.
W 2020 roku Państwo Misztalowie wybudowali nowoczesną chlewnię na 170 macior w cyklu zamkniętym. Od dwóch lat prowadzą fermę zarodową genetyki Topgins. Produkcja polowa podporządkowana jest wytwarzaniu pasz, dodatkowo w strukturze zasiewów jest rzepak i strączkowe.
Starostowie dożynek wręczyli gospodarzom – staroście Krzysztofowi Lisowi, wicestaroście Danielowi Rakowi, przewodniczącemu Rady Powiatu Grzegorzowi Poczobutowi oraz posłankom ziemi szczecineckiej Małgorzacie Golińskiej i Renacie Rak bochny chleba upieczone z zebranych w tym roku zbóż. Wieńce tradycyjnie ośpiewał i obtańczył zespół „Swojacy z Sitna”.
Wszystkich gości bardzo serdecznie powitał starosta Krzysztof Lis. Zaraz potem starostowie dożynek, gospodarze oraz parlamentarzystki obiecali, że podzielą bochny chleba sprawiedliwie po czym zniknęli w tłumie, aby słowa dotrzymać.
W dożynkach udział wzięło prawie 90 wystawców! Swoje stragany rozstawiły sołectwa, gminy, przedsiębiorcy, producenci różności wszelakich oraz artyści z terenu powiatu szczecineckiego i nie tylko. Jak zwykle można było skosztować wielu pyszności, od potraw z grilla począwszy, przez pierogi, dziczyznę, produkty ekologiczne, nabiał, ciasta… na nalewkach i winach skończywszy.
Atrakcji był co niemiara: dmuchany plac zabaw dla najmłodszych, alpaki, kucyki, owieczki, różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze, warsztaty z alpakami, warsztaty hobby horse i robienia bransoletek oraz warsztaty o miodzie, występy lokalnych artystów, prezentacje artystyczne gmin, konkurs wieńców dożynkowych i konkurs „Pobierz apkę”, w którym można były wygrać bardzo ciekawe nagrody. Było miasteczko ruchu drogowego, konie i pojazdy policyjne oraz wozy strażackie. Na dzieci czekały stoiska z zabawkami, animacjami artystycznymi, bańkami mydlanymi, tatuażami i wieloma innymi atrakcjami.
Po ceremoniale dożynkowym przyszedł czas na część artystyczną Święta Plonów, którą poprowadziła Celina Regulska, nauczycielka z ZS Nr 6 oraz trenerka i opiekunka wokalnych talentów.
Jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Krajenki. Po występie swoje umiejętności zaprezentowali również zawodniczki z Akademii Fitness Sportowego pod wodzą Anny Guzik Sobolewskiej, tancerze KTT AIDA pod wodą Katarzyny Balon oraz podopieczni Dariusza Skiby z ULKS Taekwondo z Bornego Sulinowa. Artystyczne prezentacje przedstawiły gminy: Barwice, Szczecinek i Borne Sulinowo.
Pozakonkursowo na scenie zaprezentował się zespół ONTIS. Wystąpiły również podopieczne wspomnianej już prowadzącej Celiny Regulskiej, uczennice ZS Nr 6 Zosia Kapustyńska i Martyna Taichman.
Gwiazdą wieczoru był Kris Talisman, który rozgrzał dożynkową publiczność do czerwoności!
Nie mogło zabraknąć popularnych typowo dożynkowych konkursów: „Najciekawszy Totem –Witacz Dożynkowy”, „Najlepsza prezentacja artystyczna gminy” oraz „Powiatowy konkurs wieńców dożynkowych”. Szczegółowe wyniki w imieniu jury ogłosiła Katarzyna Oleś, główny koordynator dożynek oraz dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Współpracy i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym wręczyli sponsorzy oraz gospodarze, starosta Krzysztof Lis i wicestarosta Daniel Rak.
Dożynkowa zabawa to tylko jeden dzień, ale przygotowania do niej wymagają ogromu pracy i trwają przez wiele miesięcy. Dlatego starosta Krzysztof Lis za cały ten poniesiony trud, podziękował z wysokości sceny Wydziałowi Funduszy Zewnętrznych, Współpracy i Rozwoju i wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego w Szczecinku, a w sposób szczególny dyrektor Katarzynie Oleś, wręczając jej piękny bukiet kolorowych kwiatów. Choć pani dyrektor nie omieszkała wspomnieć, że najpewniej były to już jej ostatnie dożynki, starosta wyraził nadzieję, że jednak…będzie inaczej.
Starosta dziękował również ZS Nr 6 z dyrektor Joanną Buzałą na czele, wystawcom, sponsorom i wszystkim uczestnikom Święta Plonów.
A oto zwycięzcy w poszczególnych konkursach:
Najciekawszy Totem – Witacz Dożynkowy.
W tym roku zgłoszono 14 totemów - witaczy, w tym 7 z gminy Biały Bór, 3 z gminy Barwice, 2 z gminy Grzmiąca i 2 z miasta Szczecinek.
Najciekawszy Witacz - Totem został wykonany przez uczniów i nauczycieli Zespół Szkół Technicznych w Szczecinku.
II miejsce zajął witacz wykonany przez Stowarzyszenie Bialandia z Białej, gm. Biały Bór
III miejsce zajął witacz wykonany przez Sołectwo Łeknica, gm. Barwice.
IV miejsce zajął totem OSP Sulikowo, gm. Barwice. W nagrodę otrzymali podkaszarkę spalinową ufundowana przez Państwo Elżbietę i Jarosława Omelańczuków właścicieli firmy JAROL Barwice.
V miejsce zajął witacz wykonany przez Sołectwo Stary Chwalim, gm. Barwice.
VI miejsce zajął witacz wykonany przez KGW Szalone Mamuśki z Czech, gm. Grzmiąca.
VII miejsce zajął witacz wykonany przez Sołectwo Świerszczewo, gm. Biały Bór.
VIII miejsce zajął witacz wykonany przez Sołectwo Drzonowo, gm. Biały Bór.
IX miejsce zajął witacz wykonany przez KGW Radomyśl, gm. Grzmiąca.
X miejsce zajął witacz wykonany przez ZS nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku.
XI miejsce zajął witacz wykonany przez Sołectwo Stepień, gm. Biały Bór.
XII miejsce zajął witacz Sołectwa Sępolno Małe, gm. Biały Bór.
XIII miejsce zajął witacz wykonany przez sołectwo Biała, gm. Biały Bór.
XIV miejsce przypadło witaczowi wykonanemu przez Sołectwo Przybrda, gm. Biały Bór.
Najlepsza prezentacja artystyczna gmin.
Na tegorocznych dożynkach najlepiej zaprezentowała się Gmina Barwice reprezentowana przez chór „Chwytaj Dzień” i zespół „Ej w lesie”.
Powiatowy konkurs wieńców dożynkowych.
W tym roku zgłoszono 9 wieńców, w tym 7 tradycyjnych i 2 kompozycje. Ze względu na zgłoszenie tylko 2 wieńców w kategorii „kompozycja dożynkowa”, komisja oceniała wieńce bez podziału na kategorie.
Komisja, po zsumowaniu punktów, przyznała:
I miejsce wieńcowi wykonanemu przez KGW Lawendowe z Sitna, gm. Szczecinek.
II miejsce wieńcowi wykonanemu przez Sołectwo Świerszczewo, gm. Biały Bór
III miejsce wieńcowi wykonanemu przez KGW Sulikowianki, gm. Barwice
IV miejsce wieńcowi wykonanemu przez Stowarzyszenie Wilcze Laski, gm. Szczecinek
V miejsce przyznano ex aequo 3 wieńcom wykonanym przez: KGW Radomyśl, gm. Grzmiąca, Sołectwo Gwda Wielka i Zespół Szkół nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku.
VI miejsce wieńcowi wykonanemu przez Stowarzyszenie Bialandia z Białej, gm. Biały Bór. VII miejsce wieńcowi wykonanemu przez Sołectwo Stepień, gm. Biały Bór.
Organizacja tegorocznego Święta Plonów nie byłaby możliwa bez wsparcia, którego udzielili:
1. Kronospan Szczecinek
2. Znawcy Zieleni Mirosław Jędrzejczak diler Husqvarny
3. Karolina Donejko właścicielka PSB Mrówka Szczecinek
4. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi Oddział zamiejscowy Szczecinek
5. Lokalna Grupa Działania Pojezierze Razem
6. Bank Spółdzielczy w Jastrowiu Oddział Szczecinek
7. Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie Oddział Szczecinek
8. Bank Pocztowy SA Placówka w Szczecinku
9. PHU JAROL Barwice Jarosław Omelańczuk
10. Sklep GRENE Sp. z o.o. prowadzony przez PHU AGROTNOM Tomasz Nowacki
11. Oddział PZU w Szczecinku
12. Powiat Szczecinecki
13. Gmina Grzmiąca
14. Gmina Szczecinek
15. Miasto i Gmina Barwice
16. Miasto i Gmina Borne Sulinowo
17. Miasto i Gmina Biały Bór
18. Eko KNIAŹ Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Sebastian Kniażewicz
19. Pani Poseł Renata Rak
20. Spółka Rolnicza Juchowo Sp. z o.o.
21. Papirus Plus Szczecinek
22. Szczecinecki Zarząd Powiatowy Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej
23. Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinku
24. Zespół Szkół nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku
25. Zakład Obsługi Nieruchomości
26. Zespół Szkół Technicznych w Szczecinku
27. Zespół Szkół nr 2 im Warcisława IV w Szczecinku
28. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szczecinku im. Jana Brzechwy
29. Camila Masage&Spa
30. Tamila Mariak