„Akcja Defibrylacja”
„Akcja Defibrylacja” to projekt z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego, który uzyskał 1631 głosów i tym samym został zatwierdzony do realizacji. W ramach projektu defibrylatory AED – pojawiły się w 14 lokalizacjach na terenie szczecinka, m.in. przy stadionie lekkoatletycznym i Starostwie Powiatowym w Szczecinku. Dziś (16.09) montowano urządzenie przy drzwiach wiodących do Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg.
Warto wiedzieć:
Automatyczny defibrylator zewnętrzny - AED (automated external defibrillator) jest to urządzenie, które poprzez elektrody połączone do ciała pacjenta analizuje rytm serca i w razie potrzeby jest w stanie dostarczyć impuls elektryczny do serca ofiary.
Celem defibrylacji (wyładowania) jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych przepływających przez serce i przywrócenie prawidłowego rytmu serca, a tym samym przywracana jest prawidłowa praca serca jako pompy.
Defibrylatory AED składają się z jednostki centralnej zasilanej baterią lub akumulatorem oraz z kompletu elektrod wraz z kablami. Dzięki zaawansowanej technologii, po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca) defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania. Wyświetlając je na ekranie oraz wydając polecenia głosowe urządzenie przejmuje nadzór nad akcją ratunkową. Analizuje rytm serca poszkodowanego (EKG) i decyduje o tym, czy przeprowadzenie defibrylacji jest konieczne, czy należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku wystąpienia migotania komór przez klatkę piersiową i serce poszkodowanego przepuszczany jest prąd stały o napięciu ok. 1500V w czasie ok. 0,2s. Najnowsze urządzenia posiadają dwufazową metodę, która automatycznie dopasowuje parametry wstrząsu do potrzeb pacjenta. Jeśli pierwszy wstrząs nie przywróci akcji serca, urządzenie podaje następne wstrząsy, zgodnie z zaprogramowaną sekwencją (od 150J do 360J). Zwiększa to szanse na uratowanie pacjenta.
Defibrylatory typu AED projektowane są tak, aby maksymalnie uprościć ich stosowanie i przeznaczone są do użytku dla ratującego posiadającego jedynie elementarne przeszkolenie. Zadaniem osoby ratującej jest włączenie defibrylatora, naklejenie elektrod na odsłoniętą klatkę piersiową ofiary i wykonywanie komend głosowych defibrylatora.
Zasada użycia defibrylatorów typu AED
Na rynku istnieje wiele różnych modeli defibrylatorów typu AED różniących się wyglądem zewnętrznym i akcesoriami, lecz zasady ich użycia są takie same.
Jeżeli zdecydowałeś, że defibrylator AED będzie potrzebny (ofiara nie reaguje; nie oddycha), postępowanie jest zawsze jednakowe bez względu na model urządzenia:
- Do czasu dostarczenia defibrylatora AED wykonujesz resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Jeżeli dostarczono defibrylator AED, włączasz go.
- Podłącz kable do defibrylatora.
- Odsłoń klatkę piersiową poszkodowanego. Skórę klatki piersiowej należy osuszyć (wytrzeć), aby elektrody prawidłowo przewodziły prąd elektryczny. W przypadku nadmiernego owłosienia należy ogolić skórę klatki piersiowej, gdyż włosy zaburzają kontakt elektrod ze skórą, co zmniejsza skuteczność defibrylacji, stwarza możliwość powstania łuku elektrycznego między elektrodami a skórą i poparzenia klatki piersiowej ofiary. Maszynka do golenia powinna być w zestawie z defibrylatorem.
- Przyklej elektrody do klatki piersiowej tak, aby jedna znajdowała się po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej. Jeżeli poszkodowane jest dziecko, użyj elektrod przeznaczonych dla dzieci.
- Następnie postępuj zgodnie z podpowiedziami udzielanymi przez defibrylator.
Uwagi dodatkowe do użycia defibrylatora:
- Bezwzględnie pamiętaj o odsunięciu się od poszkodowanego na czas analizy.
- Jeżeli zalecane jest wyładowanie, sprawdź, czy nikt (łącznie z Tobą) nie dotyka pacjenta i naciśnij przycisk „wyładowanie”.
- Jeżeli poszkodowany znajduje się w wodzie (choćby w kałuży), należy umieścić go poza nią. Jeżeli klatka piersiowa poszkodowanego jest mokra, należy ją osuszyć. Czynności te są podyktowane bezpieczeństwem osób udzielających pomocy, aby nie doszło do porażenia prądem. Ryzyko porażenia prądem jest minimalne jeżeli poszkodowany nie ma kontaktu z wodą i jego klatka piersiowa jest sucha.
- Zatrzymanie krążenia u dzieci jest najczęściej spowodowane niedrożnością dróg oddechowych, bardzo rzadko pierwotna przyczyna jest pochodzenia sercowego. Defibrylatora typu AED można używać u dzieci powyżej pierwszego roku życia. Do tego celu służą specjalne elektrody pediatryczne. Elektrody te są specjalnie oznakowane, tak aby nie mylić ich z elektrodami dla dorosłych. Nie zawsze znajdują się one w standardowym wyposażeniu defibrylatorów AED.
- Wielu ludzi korzysta z przezskórnej drogi podawania leków (np. nitrogliceryny, leków przeciwbólowych, hormonoterapii itp.). Jeśli po odsłonięciu klatki piersiowej zobaczymy naklejony plaster, należy go usunąć, a skórę w tym miejscu wytrzeć przed naklejeniem elektrod.
- Jeżeli u poszkodowanego na klatce piersiowej zauważymy bliznę i wyczujemy zgrubienie podskórne, należy przypuszczać, że poszkodowany ma wszczepiony rozrusznik serca. Unikajmy umieszczania elektrod bezpośrednio w okolicy tego urządzenia. Najlepiej odsuńmy elektrody defibrylatora AED o 5-10 cm.