Wspieramy uchodźców – Ty również możesz pomóc
Aby pomoc uchodźcom była efektywna musi być skoordynowana i dobrze zaplanowana. Powiat Szczecinecki działa wspólnie z administracją rządową i zaprasza do współpracy wszystkich mieszkańców powiatu szczecineckiego. Ty też możesz pomoc!
Powiat Szczecinecki wyznaczył dwie lokalizacje, w których schronienie będą mogli znaleźć uchodźcy: schronisko młodzieżowe (dawny internat szkół medycznych) – ok 100 miejsc, ośrodek szkoleniowy przy DPS w Bornem Sulinowie – ok 40 miejsc. W dawnym internacie szkół budowlanych przy ul. Artyleryjskiej został uruchomiony magazyn w którym gromadzone są produkty pomocowe.
Oto lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Odzież i okrycie:
- Koce zwykłe i termiczne
- Śpiwory i karimaty
- Podkładki pod materac do spania w wodoodpornej folii aluminiowej
- Materace
- Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie i czyste)
- Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości:
- Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
- Dezodoranty
- Chusteczki nawilżające
- Pasta do zębów
- Szczoteczki do zębów
- Grzebienie
- Bielizna damska, męska, dziecięca
- Podpaski
- Pampersy
- Pieluchy dla dorosłych
- Papier toaletowy i ręczniki papierowe
- Ręczniki (w tym z mikrofibry)
- Worki na śmieci
- Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji
- Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność:
- Woda
- Mleko w proszku dla niemowląt
- Słoiczki z jedzeniem dla niemowląt
- Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
- Batony (w tym energetyczne)
- Bakalie, orzechy
- Konserwy
- Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowywania – tzw. gorące kubki
- Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, (silikon spożywczy lub plastik), kubki metalowe, menażki
Produkty dla dzieci:
- Żywność dla dzieci
- Mleko alergiczne i odżywki dla dzieci
- Kremy do odparzeń Linomag
Inne:
- Zapałki
- Baterie, powerbanki
- Oświetlenie, w tym latarki
- Świece
- Zestawy pierwszej pomocy
- Agregaty prądotwórcze
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe – w tym syropy dla dzieci, leki na kaszel i przeziębienie).
Kolorowanki i kredki dla dzieci, maskotki nowe, smoczki dla niemowląt, butelki dla niemowląt.
Ważne numery:
Schronisko dla uchodźców
Schronisko znajduje się przy ulicy Kościuszki 47 w Szczecinku. Tel. 882 066 846
Wolontariat
Jeżeli znasz język ukraiński i chcesz pomóc uchodźcom, którzy bardzo często po przekorczeniu granic naszego kraju czują się zagubieni i mają problemy z komunikacją zgłoś się do nas. Poszukujemy również osób, które pomogą w segregacji darów pomocowych. Tel. 94 37 29 200
Staże lub roboty publiczne.
Jeżeli chcesz pomóc w segregacji i magazynowaniu darów pomocowych możesz odbyć staż lub zostać zatrudnionym w ramach robót publicznych przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku. Tel. 94 372 88 80.
Możesz zaoferować uchodźcom schronienie
Chcesz zaoferować uchodźcom schronienie? To bardzo szlachetne i niezmiernie ważne, ale musi to być przemyślana decyzja. Jeśli już ją podjęłaś/eś skontaktuj się z poszczególną gminą powiatu szczecineckiego.
Gmina Borne Sulinowo:
Pani Magdalena Hochel - tel. 94 373 41 56, e-mail: mieszkania@bornesulinowo.pl
W załączniku formularz bazy prywatnych kwater na terenie powiatu szczecineckiego dla uchodźców z Ukrainy.
Podmioty medyczne wspierające uchodźców
Poniżej można pobrać kwestionariusz zgłoszeniowy do bazy podmiotów medycznych na terenie Powiatu Szczecineckiego, które wyraziły gotowość do nieodpłatnego udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy przebywających w Rzeczypospolitej Polskiej w związku z trwającą w ich kraju wojną.
W celu zgłoszenia podmiotu medycznego oraz sprawnej koordynacji obiegu informacji prosimy Panią/Pana/Państwa o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres e-mail a.krawcewicz@powiat.szczecinek.pl. Dane z formularza zostaną niezwłocznie wprowadzone do bazy podmiotów medycznych z terenu Powiatu Szczecineckiego, które wyraziły gotowość do nieodpłatnego udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy przebywających w Rzeczypospolitej Polskiej w związku z trwającą wojną na terytorium Ukrainy.
Dane z bazy nie zostaną upublicznione i będą wykorzystane przez Powiat Szczecinecki przy realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Administratorem Państwa danych przekazywanych na formularzu jest Starosta Szczecinecki.
Osoba do kontaktu ze strony Starostwa Powiatowego w Szczecinku: Arkadiusz Krawcewicz (Wydział Funduszy Zewnętrznych, Współpracy i Rozwoju), tel. 94 37 292 47.
Pełnomocnik ds. Uchodźców.
Starosta Krzysztof Lis powołał Pełnomocnika ds. Uchodźców. Jest nim przewodniczący Związku Ukraińców w Białym Borze oraz samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem Włodzimierz Fil. Tel. 604 507 554.
Wszelkich informacji dotyczących wsparcia i sposobu pomocy uchodźcom z Ukrainy udzielają pracownicy Biura ds. Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej Sebastian Korecki oraz Wioletta Kokolska. Tel. 94 37 243 61, 94 37 292 37, 606 387 939, 609134 731.
Konto na które można wpłacać środki dla uchodźców z Ukrainy.
45 8566 1042 0501 2776 5004 0015
Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie Oddział w Szczecinku.
Zbiórka odbywa się przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania POJEZIERZE RAZEM, którą swoją siedzibę ma w Starostwie Powiatowym w Szczecinku przy ul. Warcisława IV 16, pokój nr 101.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną stronę internetową https://pomagamukrainie.gov.pl za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc.
Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą.
W załączniku instrukcja pomocy humanitarnej dla Ukrainy.