28. Sesja Rady Powiatu
Dziś (2.12) odbyła się 28. Sesja Rady Powiatu. Obrady rozpoczęły się niezwykle miłym akcentem, bowiem Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis wręczył stypendia najzdolniejszym uczniom i wyróżniającemu się studentowi. Przyznał również nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sportu.
Stypendium w wysokości 300zł miesięcznie otrzymali:
Bartosz Zwiernik – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku ze średnią ocen 5,10
Antoni Małecki – uczeń Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Szczecinku ze średnią ocen 5,12
Adam Maskalaniec – uczeń Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku ze średnią ocen 5,24
Stypendium w wysokości 450 zł miesięcznie otrzymał Szymon Jakubiec student Politechniki Poznańskiej.
Nagrodę (1.500 zł) w dziedzinie kultury i nauki otrzymała Aleksandra Kucharska, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Nagrodę (1.500 zł) w dziedzinie sportu otrzymali:
Igor Siódmiak - zawodnik Miejskiego Klubu Pływackiego Szczecinek, uczeń Zespołu Szkół Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku.
Filip Weckwert – zawodnik Ludowego Klubu Kajakowego „Hubertus” w Białym Borze, uczeń Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze.
Rafał Szypulski - zawodnik Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Taekwondo w Bornem Sulinowie, student Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Paweł Szypulski – zawodnik Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Taekwondo w Bornem Sulinowie, student Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Ponadto, za szczególne osiągnięcia sportowe nagrodę rzeczową w postaci zegarka Polar M400 otrzymała Małgorzata Szabałowska - zawodniczka Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego Szczecinek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku.
Następnie rozpoczęła się część oficjalna posiedzenia. Po drobnych roszadach i zmianach w porządku obrad z możliwości zadawania pytań skorzystało troje radnych: Joanna Pawłowicz, Jerzy Dudź oraz Janusz Babiński.
W ostatnim czasie Minister Rolnictwa i Rozwoju Krzysztof Jurgiel przedstawił Staroście Szczecineckiemu Krzysztofowi Lisowi wniosek w którym wyraził chęć przejęcia Zespołu Szkół nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku. Radna Joanna Pawłowicz powróciła do tej kwestii:
(…) Chciałabym wystąpić do Pana Starosty z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie propozycji Ministra Rolnictwa. To nie jest dla nas nowość, bowiem nasza szkoła była już kiedyś pod kuratelą ministerstwa i myślę, że ta forma współpracy była dla naszej szkoły bardzo korzystna(…)
Radna Pawłowicz podkreśliła, że Powiat Szczecinecki jako organ prowadzący spisuje się znakomicie, niemniej w perspektywie nieuchronnie zbliżających się zmian oświatowych pojawia się szereg pytań: Czy Starostwo Powiatowe sprosta budowie nowej bazy dydaktycznej, nowego zaplecza oraz nowych form doskonalenia nauczycieli? Być może pod kuratelą ministerstwa, szkoła miałaby większe szanse aby zabiegać o środki unijne?
Radna Pawłowicz poruszyła również sprawę trwającego remontu ulicy Staszica, a konkretnie bezpieczeństwa jej mieszkańców oraz uczniów Z.S. nr. 6. Radna zwróciła się z prośbą do Starosty, aby w godzinach porannych i wieczornych, do czasu zakończenia prac na Świątkach pojawiły się patrole policyjne lub straży miejskiej.
W drugiej kolejności do mównicy podszedł radny Jerzy Dudź, który powrócił do kwestii remontu jednej z hal Kronospanu. Jego następstwem jest nieustający hałas, na który skarżą się mieszkańcy. Rzeczony remont miał znaleźć swój finał pod koniec września, tymczasem…
(…)Dzisiaj rano otrzymałem telefon z informacją, że uciążliwości trwają nadal. Przypominam sobie, że artykuł, w którym firma Kronospan obiecywała, że te potrwają do września…chwalić Boga mamy grudzień(…)
Radny Dudź zwrócił jeszcze uwagę radnych na nieuporządkowany teren po dawnych szpitalnych garażach znajdujących się przy ulicy Kościuszki, vis-a-vis schroniska młodzieżowego.
(…)Bardzo proszę Pana Starostę, aby swoim autorytetem spróbował zmienić taki stan rzeczy(…)
Z kolei radny Babiński dopytywał o terminy zakończenia inwestycji drogowych. Prosił, aby na przyszłość przy ich planowaniu wybierać rozwiązania komunikacyjne, które dla mieszkańców będą mniej uciążliwe. Poruszył również kwestie naprawy poboczy, które „ucierpiały” w ich wyniku.
W następnej kolejności powrócono do sytuacji zdrowotnej mieszkańców. Jak się okazało, wcześniej przedstawione radnym informacje dotyczące m.in.: programów zdrowotnych zrealizowanych na terenie powiatu szczecineckiego w roku 2015, realizacji Pakietu Onkologicznego, zachorowalności i zgonów na nowotwory złośliwe w powiecie szczecineckim w latach 1999 – 2013, czy najczęściej występujących schorzeń wśród mieszkańców powiatu szczecineckiego w latach 2010-2016 nie wymagały doprecyzowania. Starosta Krzysztof Lis poprosił jednak obecnego na sali prezesa szczecineckiego szpitala Radosława Niemca o przybliżenie radnym kwestii projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – wprowadzający rozwiązania w zakresie utworzenia tzw. sieci szpitali.
W tym samym punkcie, pani Anna Tokarczyk zapoznała radnych z efektami realizowanego projektu pod nazwą „Ochrona i promocja zdrowia psychicznego oraz zapobieganie zaburzeniom psychicznym na terenie powiatu szczecineckiego droga do zdrowia”
Jak można się było spodziewać najwięcej emocji wzbudził kolejny punkt obrad - Informacja o stanie środowiska w powiecie szczecineckim w 2015 roku. Na sali obecne były panie z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: Beata Atałap – kierownik Delegatury w Koszalinie oraz Jolanta Wochna – główny specjalista. Do raportu WIOŚ-u wiele zastrzeżeń miała radna Pawłowicz, która m.in. dopytywała o powody likwidacji jednej z manualnych stacji pomiarowych służących do zbierania danych na temat zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście, które do tej pory można było śledzić on-line. Stwierdziła również, że rzeczone dane odbiegają od stanu faktycznego, w wyniku czego rozgorzała gorąca dyskusja. Wicestarosta Marek Kotschy prosił o przybliżenie metodologii pomiarowej oraz wskazanie przyczyn takiego stanu rzeczy.
W części uchwałodawczej radni zdecydowali: w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających z obszarów wodnych położonych na terenie powiatu szczecineckiego na rok 2017, w sprawie wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu, w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie wkładu rzeczowego (aportu) do spółki „Szpital w Szczecinku” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinku” (dot. budynku gospodarczo – magazynowego o wartości 616.000 zł, o zmianie uchwały w sprawie zasad i trybu korzystania z powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy użyczenia nieruchomości stanowiących własność Powiatu Szczecineckiego (dot. dz. nr 57/34, dz. nr 57/47 i dz. nr 57/50 na rzecz spółki Szpital w Szczecinku Sp. z o.o.), o zmianie uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2016, o ustaleniu trybu udzielania i rozliczania przez Powiat Szczecinecki dotacji szkołom i placówkom niepublicznym oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania, w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Szczecineckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2017, o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia „Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Powiatu Szczecineckiego na lata 2016 – 2018, o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Szczecineckiego na rok 2016;
Tradycyjnie obszerne odpowiedzi Starosty na interpelacje i zapytania Radnych zakończyły sesję.