Oto logo strony. Piękne ono jest

ZST wspomaga szczecinecki szpital

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni… to oni stoją w pierwszej linii frontu w walce z niewidzialnym wrogiem, koronawirusem -SARS CoV-2, który sparaliżował świat. Nie mogą pracować zdalnie, zostać w swych domach…Muszą być obecni w szpitalach, przychodniach, na pokładach karetek niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują.  Ich codzienny trud to służba , misja, którą wykonują z narażeniem zdrowia i życia.

Bardziej niż ktokolwiek potrzebują podstawowych środków ochrony osobistej, a tych jak wiemy często brakuje. Maski, gogle, rękawiczki, fartuchy to przedmioty pierwszej potrzeby… Na szczęście różne firmy, grupy społeczne i indywidualne jednostki starają się wspomóc medyków, chociażby szyjąc i dostarczając maseczki. Na takie wsparcie może liczyć również szpital szczecinecki.

Szczecineckiej lecznicy z pomocą ruszył także  ZST w Szczecinku. Pracownicy szkoły  za pośrednictwem drukarki 3D drukują przyłbice na twarz, które chronią personel medyczny przed potencjalnym zakażeniem COVID 19 . Pierwsze egzemplarze trafiły już do placówki.

Wpadliśmy na taki pomysł i natychmiast podzieliliśmy się nim z panem starostą – wyjaśnia dyrektor szkoły Anna Wisłocka – Bogdanowicz.  – Pobraliśmy projekt przyłbicy z Internetu, ale okazało się,  że wymaga on modyfikacji. Dokonał tego kierownik szkolenia praktycznego Sebastian Pieńkowski. Drukujemy dwie sztuki jednocześnie. Czas trwania całego procesu to ok. 3 godziny i 45 minut. W najbliższym czasie chcielibyśmy przekazać szpitalowi 20, 30 przyłbic ochronnych (…)

Zakup drukarki 3D wraz z oprogramowaniem został zrealizowany w ramach projektu pn.: „Szczecinecki eksperyment - zakup wyposażenia do Ośrodka Popularyzującego Naukę w Szczecinku”, na który Powiat Szczecinecki uzyskał dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, sprzęt ten jest wykorzystywany przez działający przy CEEiRJ w Szczecinku Ośrodek Popularyzujący Naukę, a jego obsługą zajmuje się Sebastian Pieńkowski – instruktor działającej w CEEiRJ sekcji „Młody Technik”. Pozyskując środki na realizację ww. projektu, pozwalającego na zakup m.in. drukarki 3D udaje się realizować w Ośrodku Popularyzującym Naukę zarówno zajęcia związane z budową świata roślin i zwierząt czy edukacją ekologiczną ale także zajęcia techniczne, zapoznające dzieci i młodzież z najnowszymi osiągnięciami techniki. Raczej nikt nie mógł przypuszczać, że sprzęt będący na wyposażeniu takiego ośrodka zostanie wykorzystany na froncie walki z epidemią groźnego wirusa iweźmie udział w starciu świata techniki ze światem biologii.

 

 

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności