Oto logo strony. Piękne ono jest

Wytyczne sanepidu

Na początku sierpnia resort edukacji zaprezentował opracowane przy współpracy z Ministrem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym wytyczne dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek, które będą obowiązywały  od 1 września 2020 r. W ubiegłym tygodniu za pośrednictwem łącza internetowego starosta Krzysztof Lis spotkał się z dyrektorami szkół, aby omówić wiele istotnych spraw dotyczących rozpoczęcia roku szkolnego. Dziś (24.08) w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior odbyło się kolejne spotkanie, tym razem uczestniczyła w nim przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinku, Violetta Kozioł.

Już podczas pierwszego spotkania starosta oraz dyrektorzy poszczególnych szkół ustalili najważniejsze kwestie dotyczące nauczania z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przypomnijmy, klasy i ciągi komunikacyjne będą sukcesywnie dezynfekowane. Tak jak miało to miejsce wcześniej, systematycznie zabiegi dezynfekcji w szkołach będzie przeprowadzał inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej Starostwa Powiatowego w Szczecinku Sebastian Korecki. Ponadto  każda z placówek zostanie wyposażona w specjalistyczny sprzęt, tak aby wyznaczony i odpowiednio przeszkolony pracownik mógł dokonywać dezynfekcji z odpowiednią częstotliwością. Dyrektorzy opracowali plany zajęć mające na celu ograniczanie przemieszczania się uczniów m.in. lekcje z różnych przedmiotów odbywać się mają w tych samych klasach, uczniowie będą kwaterować się  w internatach o różnych porach,  a na stołówkach zostanie wprowadzona zmianowość. Szkoły zostaną zaopatrzone w dozowniki i płyny do dezynfekcji. Dyżurujący nauczyciele będą sprawdzać czy uczniowie z nich korzystają.  Na korytarzach będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek. 

Violetta Kozioł pozostaje w ścisłym kontakcie z dyrektorami szkół i będzie do ich dyspozycji zarówno w przypadku wdrażania  poszczególnych procedur jak i alarmowej sytuacji podejrzenia wystąpienia COVID 19 u uczniów lub kadry pedagogicznej. Jak podkreślała przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku części wspólne i ciągi komunikacyjne szkół powinny być dezynfekowane co najmniej dwa razy dziennie, zaś toalety po każdej przerwie. Violetta Kozioł przedstawiła charakterystykę dostępnych środków do dezynfekcji, podkreślała, iż każda placówka musi wyznaczyć dwa pomieszczenia na tzw. izolatoria oraz mieć na swoim wyposażeniu termometr bezdotykowy. Ponadto zasadnym byłoby aby w szkołach dyżurowały co  najmniej dwie pielęgniarki. Violetta Kozioł zwróciła również uwagę na powszechne w ostatnim czasie i niebezpieczne zjawisko społeczne potocznie  zwane „antycovidowym”, które najkrócej rzecz ujmując można określić jako bagatelizujące podejście do trwającej pandemii. Ulegają mu zwłaszcza młodzi ludzie, dlatego też utrzymanie reżimu sanitarnego jest tak niezwykle ważne.

Podczas spotkania starosta Krzysztof Lis poruszył m.in. temat Centrów Kształcenia Zawodowego. Kształcenie w formie CKZ prowadzone jest w ZS Nr 2 im. Warcisława IV w Szczecinku oraz ZST. Gros uczniów zamieszkających w internatach pochodzi z powiatów zakwalifikowanych do tzw. żółtych stref. Dlatego też dyrektorzy wspomnianych szkół oraz Powiat Szczecinecki jako organ prowadzący wystąpią do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku z wnioskiem o możliwość prowadzenia zajęć w CKZ w formie zdalnej.

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności