Oto logo strony. Piękne ono jest

Wizyta na poligonie drawskim

Dzięki przychylności płk Marka Gmurskiego, Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku, uczniowie wojskowej klasy certyfikowanej, realizowali zajęcia tematyczne objęte programem szkolenia.

W czasie jednodniowego pobytu młodzież miała po raz pierwszy styczność  z prawdziwymi stanowiskami taktyczno-bojowymi, na których prowadzone są działania  z użyciem sprzętu będącego na wyposażeniu wojska.

Przejazd pojazdami wojskowymi po poligonie, poznawanie stanowisk  bojowych wraz z wyposażeniem robiło wrażenie na uczniach.

Szczegółowo zapoznano z rozwiniętym stanowiskiem ogniowym moździerzy. Przedstawiono budowę i dane techniczne oraz zaprezentowano amunicję.

Uczniowie bacznie obserwowali prowadzone strzelanie. Było głośne i celne na piątkę. Obsługa dział to perfekcyjne zgrani żołnierze dowodzone przez  oficera ogniowego.

Program obejmował również obserwację doskonalenia umiejętności strzelców wyborowych (snajperów). Każdy miał możliwość zapoznać się z karabinem snajpera, obserwować teren przez lunetę oraz prowadzone strzelanie snajperów. Po oddanym strzale słyszalne były odgłosy (dźwięki), potwierdzające trafiony cel.

Atrakcją pobytu było spotkanie z żołnierzami z USA oraz prezentacja sprzętu, którym dysponuje wojsko amerykańskie.

To spotkanie pozostanie na pewno w pamięci uczniów, ponieważ pojazdy bojowe różnego typu oraz czołgi zrobiły duże wrażenia na uczniach.

W sali tradycji uczniowie poznali 70-letnią historię Centrum, obejrzeli film oraz eksponaty i znaczące pamiątki z funkcjonowania poligonu.

Patronem Centrum jest p. płk dypl.  Franciszek Sadowski – wieloletni komendant i budowniczy obiektów poligonowych.

Uczniowie zrobili wiele zdjęć z pobytu, które będą pamiątką.

Podczas zajęć widoczne było duże zainteresowanie uczniów wojskiem, prowadzone były rozmowy z żołnierzami. Zajęcia zostały zaplanowane i prowadzone w sposób ciekawy, interesujący, które przygotował zastępca Centrum ppłk mgr inż. Andrzej Niegmański. Ponadto podziękowania za okazałą pomoc kierujemy do płk Andrzeja Usika, emerytowanego dowódcy, a ostatnio zastępcy dowódcy Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności