Telekonferencja poświęcona programowi „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”
„Pierwszy dzienny opiekun w gminie” to nowy program grantowy uruchomiony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowany do gmin, w których nie ma żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Powiat Szczecinecki był współorganizatorem telekonferencji poświęconej tematowi.
Inicjatorką zorganizowania mającej charakter hybrydowy konferencji, była posłanka na Sejm RP, Renata Rak. W sali starostwa oprócz pani poseł i gospodarzy, starosty Krzysztofa Lisa i wicestarosty Daniela Raka, obecni byli: dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Tomasz Poctwa, wójt Gminy Rąbino Ryszard Poręba, wójt Gminy Marionowo Mateusz Ruciński, a także włodarze Gminy Grzmiąca, wójt Patryk Makowski i jego zastępczyni Aleksandra Lachowska.
Wirtualnie w konferencji udział wzięło kilkunastu wójtów, burmistrzów z gmin z terenu naszego województwa oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.
W całej Polsce jest prawie 1050 gmin nie mających żłobka. Takie miejsca określane są mianem białych plam. W województwie zachodniopomorskim jest ich 33, w powiecie szczecineckim 2, w gminie Grzmiąca i gminie Borne Sulinowo. Program jest odpowiedzią resortu na potrzeby samorządów i rodziców.
Gmina może utworzyć miejsce opieki dla dzieci w mieszkaniu, domu, szkolnej lub przedszkolnej sali. Warunek jest jeden – pomieszczenie musi zostać dostosowane do potrzeb najmłodszych i zagwarantować ich bezpieczeństwo. Samorządy mogą ubiegać się o 300 tys. zł na utworzenie miejsc opieki u maksymalnie 2 dziennych opiekunów w gminie oraz do 8 tys. zł brutto miesięcznie na pokrycie kosztów zatrudnienia każdego dziennego opiekuna.
Propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony przedstawicieli samorządów gminnych. Teraz mają oni czas do 30 sierpnia żeby złożyć odpowiedni wniosek. Resort zamierza w tym roku przeznaczyć na realizację programu 60 milionów złotych.