Sensoryczny podarek na Mikołajki
Mikołaj przynosi dzieciom przeróżne prezenty. Czasem są to tylko słodycze, a czasem przynoszące radość zabawki. Bywa jednak, że Mikołaj okazuje się bardziej pragmatyczny i zapewnia dzieciom coś, co na pozór wydaje się być mnie okazałe, a w rzeczywistości jest prawdziwym skarbem. W tym przypadku - dla ich zdrowia i rozwoju.
Dziś, w przededniu święta najmłodszych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szczecinku odbyło się oficjalne otwarcie nowej pracowni integracji sensorycznej. Było symboliczne przecięcie wstęgi, a także prezentacja pomieszczeń oraz możliwości samej pracowni.
Pomieszczenia, zaadaptowane na ten cel były jeszcze całkiem niedawno pralnią, wykorzystywaną w codziennej pracy ośrodka. Po zleceniu zadania firmie zewnętrznej pomieszczenia okazały się niepotrzebne. Podjęto więc decyzję o dostosowaniu ich do potrzeb wychowanków placówki.
- Całkowity koszt tej pracowni, to niemal 150 tys. zł - mówił Barbara Zasada, dyrektor SOSW Szczecinek. - Sam remont i adaptacja pomieszczeń kosztował niemal 130 tys. zł. Warto zaznaczyć, że sporą część, bo około 60 tys. dołożył nam Państwowy Fundusz rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Realizacja zadania nie byłaby z resztą możliwa bez wsparcia naszego organu prowadzącego, czyli Samorządu Powiatu Szczecineckiego.
- Mamy tu do dyspozycji szatnię, magazyn, toaletę i oczywiście samą pracownię. Każdego dnia, w zależności od diagnozy będą z niej korzystać nasi wychowankowie, a warto zaznaczyć, że jest to element niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju. Ogromnie cieszy mnie więc fakt, że mamy takie miejsce do naszej dyspozycji, za co serdecznie dziękuję - dodała Barbara Zasada.
- Nie ma roku, abyśmy nie przeprowadzali zmian w Ośrodku - mówi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. - Przez ostatnie lata bez przerwy inwestujemy w Ośrodek, bo wiemy jak ważne jest, aby dzieci, które potrzebują naszego wsparcia mogły na nie liczyć. Nie zamierzamy na tym poprzestać - zapewniał Krzysztof Lis.
Po pokazie znalazł się czas na krótką część artystyczną, przygotowaną przez wychowanków Ośrodka, po której aktorzy obdarowali gości pięknymi, wykonanymi własnoręcznie aniołkami z gipsu. Powiatowi „Mikołaje” obdarowali najmłodszych tym, co lubią najbardziej - koszem wypełnionym po brzegi słodyczami.
Integracja sensoryczna (IS), to w rzeczywistości nic innego, jak rozbudzanie mózgu bodźcami zewnętrznymi. Pozwala to na szybszą adaptację oraz rozwój poprzez stymulowanie tych obszarów, które odpowiedzialne są za te właśnie procesy. Można to robić na wiele sposobów: poprzez słuch, wzrok, czy dotyk. Ważne, by pobudzać mózg do działania i atakować go wieloma bodźcami. Dzięki takim zabiegom możliwe rozwijanie mięśni, zwiększenie koordynacji ruchowej oraz świadomości własnego ciała.