Regionalna Akademia Rodziny
Akademia Rodziny to projekt, którego ideą jest wzmacnianie rodzin i wspieranie ich w zakresie opiekuńczym na tyle, aby mogły one wychowywać własne dzieci. W jego ramach funkcjonują szkoły dla rodziców, dziadów, partnerów/małżonków oraz warsztaty finansowe dla usamodzielnianej młodzieży. Ponadto projekt zakłada pomoc terapeuty rodzinnego, prawnika, psychologa, mediatora oraz pedagoga.
Powiat szczecinecki wraz z pięcioma powiatami z naszego województwa (polickim, łobeskim, koszalińskim, wałeckim oraz choszczeńskim) w ramach działania 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym RPO WZ realizuje projekt partnerski Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej pod nazwą Regionalna Akademia Rodziny. Projekt jest odpowiedzią na stale zwiększającą się liczbę dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej zarówno rodzinnej jak i instytucjonalnej.
Dzisiaj (10.03) w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie z udziałem Starosty Szczecineckiego Krzysztofa Lisa, włodarzy gmin i kierowników OPS bezpośrednio zaangażowanych w działania zapobiegające odbieraniu dzieci ze środowisk rodzinnych. Uczestniczyły w nim również panie reprezentujące ROPS: psycholożka Małgorzata Zajdel oraz kierownik projektu Akademii Rodziny Agnieszka Lisicka. Spotkaniu przewodziła dyrektor PCPR Małgorzata Kubiak Horniatko, która po ciepłym przywitaniu przybyłych gości powiedziała:
(…) Pomoc społeczna, wsparcie i szeroko rozumiana polityka społeczna leży nam wszystkim na sercu, dlatego też poprosiliśmy wójtów, burmistrzów oraz kierowników ośrodków pomocy społecznej, aby jako osoby decyzyjne pomogły nam zająć ważne stanowiska odnośnie naszej dalszej współpracy (…)
(…) W moim odczuciu temu programowi przyświeca jeden cel – uzupełnił Starosta. – Pod egidą ROPS-u i PCPR-u, ale również przy zaangażowaniu gmin musimy obrać wspólny kierunek działań związanych z szeroko pojętą pieczą zastępczą(…)
W ramach projektu każdy z uczestniczących w nich powiatów na wyżej wspomniane działania może pozyskać dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł rocznie. Niezmiernie istotne jest aby jak największa rzesza beneficjentów dowiedziała się o możliwości pozyskania specjalistycznej pomocy.