Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, w dniu wspomnienia w kościele katolickim świętego Floriana. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka odbyły się dzisiaj (23 maja), tradycyjnie w murach ZS Nr. 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku. Miały szczególny charakter, bowiem kpt. Mirosław Śledź został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

Zdjęcie do Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył ks. Ryszard Szczygieł, kapelan strażaków województwa zachodniopomorskiego. W wydarzeniu uczestniczył Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Pender oraz wielu zaproszonych gości m.in. przedstawiciele służb mundurowych, czynni i emerytowani oficerowie, władze samorządowe powiatu, miasta i gmin, a także dyrektorzy szkół.

Obchody Dnia Strażaka miały szczególny charakter ponieważ połączono je z powołaniem kpt. Mirosława Śledzia na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. Objęcia nowej funkcji gratulował komendantowi starosta Krzysztof Lis:

- Panie Komendancie, serdecznie gratuluję. Jest pan niezwykle doświadczony. Życzę panu, żebyśmy mogli doposażać jednostkę w nowoczesny sprzęt. Deklaruję, że będziemy starali się zabezpieczyć środki finansowe na różnego rodzaju przedsięwzięcia o których mieliśmy już okazję rozmawiać…

Specjalne słowa podziękowania starosta skierował do wszystkich strażaków:

- Bogu na chwałę, ludziom na ratunek, to piękne hasło, które widnieje na strażackich sztandarach. Te słowa świadczą o tym, że państwa praca, to służba, wiążąca się z ogromnym poświęceniem i oddaniem, ale też wiarą, że wszystko co robicie, robicie dla społeczności lokalnej. Serdecznie wam za nią dziękuję i gratuluję jednocześnie wszystkim strażakom, którzy otrzymali dziś odznaczenia i awanse.

Starosta podkreślił jak ważne jest wspieranie jednostek w nowoczesny sprzęt, tak aby strażacy mogli nieść pomoc skutecznie i profesjonalnie.

- Jeśli spojrzymy, chociażby na ten ostatni rok i na to co jest związane z funkcjonowaniem strażaków ochotników, ale też strażaków Państwowej Straży Pożarnej, to musimy powiedzieć, że jako samorząd zrobiliśmy ogromnie dużo. W tym miejscu muszę też podziękować wszystkim samorządom gminnym, ponieważ również dzięki ich zaangażowaniu, jeśli chodzi o wyposażenie strażacy ochotnicy w zasadzie niczym nie różnią się od strażaków zawodowych.

Każdego roku starosta wręcza poszczególnym jednostkom sprzęt, który wzbogaci ich wyposażenie. Tak też było tym razem. Sprzęt o łącznej wartości 70 tys. zł brutto trafił z do 11 jednostek OSP w tym m.in.: kaski do ratownictwa wodnego, hełmy, ubrania specjalne i koszarowe, nosidła do aparatów tlenowych, kombinezony, lance gaśnicze, buty, maski, kurtki i kamizelki taktyczne. W ciągu ostatnich lat samorząd powiatowy wydatkował na tego rodzaju wsparcie ponad 440 tys. zł.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka to zawsze doskonała okazja do wręczenia wyróżnień i nominacji na wyższe stopnie służbowe.

Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej odznaczony został st. ogn. Krzysztof Tomski.

Odznaką Św. Floriana odznaczony został Michał Bieniek.

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został Marek Adaśko.

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został Jarosław Zalejasz.

Odznakę strażak wzorowy otrzymali:

• dh Filip Adaśko
  • dh Sebastian Trojanowski

Na stopień aspiranta awansowani zostali:

• mł. asp. Tadeusz Kiljanek
  • mł. asp. Hubert Próchnicki

Na stopień starszego ogniomistrza awansował Maciej Jodziewicz.

Na stopień ogniomistrza awansowali:

• Krzysztof Jabłoński
  • Krzysztof Szymański
  • Damian Tkaczuk

Na stopień młodszego ogniomistrza awansował Mateusz Kubacki.

Na stopień sekcyjnego awansował Patryk Niebój.

Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej z okazji Dnia Strażaka za wzorowe wykonywanie zadań służbowych przyznał nagrodę pieniężną ogn. Krzysztofowi Szymańskiemu.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Strażaka za wzorowe wykonywanie zadań służbowych przyznał nagrodę pieniężną asp. Pawłowi Bochenek.