Niezwykła lekcja historii w I LO
Uczniowie w mundurach, scenki tematyczne na korytarzu, wszechobecne plakaty i wystawy oraz niezwykły spektakl słowno-muzyczny – w taki sposób, 2 marca, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku uczyli się historii. Impulsem do niecodziennej lekcji był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który zarówno w Szczecinku, jaki w całej Polsce, obchodzony był 1 marca.
Próbkę swoich umiejętności, ale przede wszystkim patriotyczną postawę oraz pamięć o Niezłomnych, którzy po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r. nie zgodzili się na dyktat Moskwy w Polsce, uczniowie zaprezentowali podczas niedzielnych obchodów święta. Natomiast pełny spektakl, uczniowie przedstawili w auli swojej szkoły. Odbiorcami byli zarówno koledzy i koleżanki, ale także przybyli na uroczystość goście: m.in. rodziny Marii Sosnowskiej i Kazimierza „Kruka” Pieńkowskiego – szczecineckich Żołnierzy Wyklętych, Monika Łuszkiewicz Dyrektor Biura Poselskiego Małgorzaty Golińskiej Wiceminister Klimatu, Poseł na Sejm RP, która z uwagi na zwołane posiedzenie Sejmu nie mogła być obecna, Zofia Kosicka Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Szczecinku, która reprezentowała nieobecnego z powodu pilnych obowiązków służbowych Krzysztofa Lisa Starostę Szczecineckiego i Cezarego Jankowskiego Przewodniczącego Rady Powiatu w Szczecinku, Irek Markanicz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku.
Były występy wokalne - młodzież zaprezentowała „Biały krzyż” oraz repertuar zakazanych polskich pieśni wojskowych: „Serce w plecaku”, „Deszcz jesienny”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Balladę o rotmistrzu Pileckim”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat?”., monologi uczniów, którzy wcieli się m.in. w postaci Danuty Siedzikówny „Inki”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Wandy Bortkiewicz „Basi”, scenki. Bogactwo formy i treści sprawiło, że pomimo dość długiego czasu trwania, inscenizacja skupiała uwagę widzów. Finałem był krótki wykład o Wyklętych, którzy działali w Szczecinku i okolicach. Byli to m.in. Wacław Kasprzyński vel Borodziuk, Edward Kokotko, Zenon Łozicki, Adam Giedrys oraz wspomniani wyżej Maria Sosnowska i Kazimierz „Kruk” Pieńkowski. Każdy z nich doświadczył więzień, okrucieństwa. Natomiast Wacław Kasprzyński, Edward Kokotko, Zenon Łozicki zostali straceni w Szczecinie i pogrzebani w bezimiennej mogile. W 2009 r. ich szczątki zostały ekshumowane i z należnymi honorami pogrzebane na cmentarzu centralnym w Szczecinie.
Uczniowie, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, na co dzień szkolą swój warsztat wokalny i aktorski pod fachowym okiem Lucyny Kosińskiej oraz Joanny Wróblewskiej, nauczycielek „Elki”. To również pod ich opieką przygotowali pełny historycznych wydarzeń i wzruszeń spektakl.
Warto dodać, że spektakl był także okazją do rozstrzygnięcia konkursu terenowego, zainicjowanego i zorganizowanego przez nauczyciela historii - Macieja Podstawskiego. Laur zwycięstwa przypadł drużynie z klasy 1T w składzie: Natalia Radzińska, Zofia Klim i Miłosz Sobolewski. Zarówno zdobywcy pierwszego miejsca, jak i dwóch następnych, otrzymali nagrody ufundowane przez Małgorzatę Golińską Wiceminister Klimatu, Poseł na Sejm RP, Krzysztofa Lisa Starostę Szczecineckiego oraz Cezarego Jankowskiego Przewodniczącego Rady Powiatu w Szczecinku.
Przypomnijmy, 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Stąd Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r., obchodzony jest właśnie w tym dniu.