73. sesja Rady Powiatu
W poniedziałek (19 lutego) odbyła się 73. sesja Rady Powiatu.
W posiedzeniu gościnnie udział wzięła posłanka na Sejm RP Renata Rak. Posłanka ziemi szczecineckiej dziękowała za poparcie jakie otrzymała ze strony mieszkańców powiatu szczecineckiego podczas niedawnych wyborów parlamentarnych i za to jak sama powiedziała: „że może stanąć w ich sprawach”. Renta Rak zachęcała do odwiedzenia swojego biura poselskiego i wyraziła chęć współpracy z samorządem powiatowym.
Zaraz po tej deklaracji, nie czekając zbyt długo, przy mównicy pojawił się starosta Krzysztof Lis, który wyartykułował dwie pilne sprawy, przy których wsparcie pani poseł mogłoby okazać się bardzo pomocne.
Pierwsza dotyczyła utworzonego w roku ubiegłym Centrum Zdrowia Psychicznego. Obiekt powstał na bazie dawnej szkoły medycznej. W nowym budynku zlokalizowano całodobowy oddział psychiatryczny, poradnię zdrowia psychicznego, izbę przyjęć oraz zespół leczenia środowiskowego z dziennym oddziałem opieki psychiatrycznej. Jednostka funkcjonująca w ramach Pilotażu NFZ i atrakcyjnego modelu finansowania jakim jest stawka kapitacyjna, doskonale wypełniła lukę dotyczącą potrzeby zatroszczenia się o zdrowie psychiczne mieszkańców powiatu szczecineckiego. Starosta zwrócił się z prośbą do poseł Renaty Rak, aby spróbowała ustalić, czy nowy parlament zamierza kontynuować zapoczątkowany przez poprzedników pilotaż.
Druga ze spraw dotyczyła Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a dokładnie rzecz ujmując zbyt długiego oczekiwania na wydanie przez organ pozwoleń wodnoprawnych niezbędnych przy realizacji inwestycji na drogach pod którymi przepływają rzeki. Starosta podkreślił, że każdą instytucję obowiązuje postępowanie administracyjne, a kilkumiesięczne oczekiwanie na dokument sprawa, że samorząd powiatowy nie może starać się o ich dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.
Z ważną sprawą zwróciła się do poseł Renaty Rak również radna Bożena Kawczyńska. Poruszyła kwestię konieczności utworzenia w Szczecinku publicznego przedszkola integracyjnego. Przedszkole którym zarządza jest aktualnie jedynym w mieście, które przyjmuje dzieci ze spektrum autyzmu. To bardzo palący problem, bo jak podkreśliła, tylko dzieci poddane terapii behawioralnej mają później szansę na rozpoczęcie nauki w tradycyjnej szkole.
Poseł Renata Rak obiecała, że postara się pomóc w każdej z poruszonych kwestii.
Tego dnia jedną interpelację przedłożył radny Arkadiusz Górka, który poruszył sprawę pozimowego stanu technicznego dróg powiatowych, zwłaszcza na trenie gminy Borne Sulinowo.
- Nasi mieszkańcy wskazują na miejscowy odcinkowy zły stan techniczny dróg powiatowych, po częściowym już okresie zimowym tj. powstałe wyboje, ubytki i dziury w asfalcie - to najczęstsze z sygnalizowanych problemów, z którymi spotykają się obecnie kierowcy i piesi. Dotyczy to w dużej mierze drogi do Bornego Sulinowa od m. Krągi ze zjazdu z DK20 – mówił radny.
Starosta przypomniał o spotkaniu z dyrektorem PZD oraz kierownikami obwodów drogowych, które odbył przed kilkoma dniami. Wśród wielu tematów poruszono również ten związany z naprawą ubytków w nawierzchniach dróg. Najwięcej wykruszeń i spęknięć na drogach pojawia się w trakcie lekkiej zimy, gdy temperatura spada poniżej zera, a następnie rośnie do kilku stopni ciepła. Gdy roztopiony śnieg lub deszcz wsiąka w asfalt, a następnie zamarza, powoduje mikropęknięcia, które z czasem są przyczyną dużych ubytków. Jednak ten proces uszkodzeń może też następować na skutek wody deszczowej, która dostaje się pod powierzchnię jezdni, osłabiając grunt pod spodem i powodując, że asfaltowa nawierzchnia zapada się pod ciężarem przejeżdżających pojazdów. Tak naprawdę z dwoma tymi zjawiskami mamy do czynienia niemal codziennie. Dlatego też starosta zarządził rozpoczęcie powierzchownych napraw oraz wyłożenie nakładek asfaltowych. Szczegóły spotkania TUTAJ.
Tego dnia podjęto następujące uchwały:
a) w sprawie udzielenia Gminie Barwice pomocy finansowej;
b) o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Szczecineckiego na rok 2024;
c) o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Powiatu Szczecineckiego na lata 2024 – 2025;
d) w sprawie uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Szczecineckiego na lata 2024-2036;
e) w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów, w tym na sfinansowanie zadań inwestycyjnych zaplanowanych do realizacji w 2024 roku;
f) w sprawie zamiany nieruchomości bez obowiązku dokonywania dopłat.
g) w sprawie przyjęcia powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych w powiecie szczecineckim – w posiedzeniu udział wzięła dyrektor PCPR Małgorzata Kubiak – Horniatko, która przybliżyła radnym główne założenia strategii i podkreśliła jej istotę w kontekście planów Powiatu Szczecineckiego dotyczących otwarcia Ośrodka Diagnostyczno-Terapeutycznego oraz Regionalnego Centrum Kryzysowego.
h) w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Szczecineckim na lata 2024-2026