7. sesja Rady Powiatu za nami

Zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Powiatu w Szczecinku z pewnością zdominowała posiedzenie 7. sesji Rady Powiatu, budząc tym samym najwięcej emocji. Jednak tych najbardziej pozytywnych, zarówno samym radnym jak i widzom śledzącym w sieci przebieg sesji, przysporzył punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie udzielenia przez Powiat Szczecinecki wsparcia finansowego gminie Międzylesie, która wciąż mierzy się ze skutkami powodzi.

Zdjęcie do 7. sesja Rady Powiatu za nami

7. sesja Rady Powiatu odbyła się w piątek, 4 października. Już na samym początku obrad, radni z Klubu Porozumienie Samorządowe zawnioskowali o zamianę jego porządku, uzupełniając go o punkt dotyczący odwołania z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu w Szczecinku Grzegorza Poczobuta. Za odwołaniem przewodniczącego opowiedziało się 11 radnych, 6 było „przeciw”. Zaraz potem do sprawowania tej funkcji powołano reprezentującego Porozumienie Samorządowe Marka Bulczaka. Tym razem stało się to stosunkiem głosów: 11 „za”, 4 „przeciw” i 2 „wstrzymujące się”.

Objęcia nowej roli, Markowi Bulczakowi gratulowali m.in. starosta Krzysztof Lis oraz wicestarosta Daniel Rak. Daniel Rak podarował nowemu przewodniczącemu symboliczny dzwonek, którym w razie konieczności, będzie mógł przywoływać radnych do porządku.

W momencie gdy południowe rejony naszego kraju nawiedziła powódź, Powiat Szczecinecki natychmiast włączył się w walkę z jej skutkami. Zorganizowano zbiórkę najpotrzebniejszych darów, które specjalnym transportem zostały przewiezione do mieszkańców zalanych terenów. Samorząd uruchomił też subkonto, na które wszyscy chcący wesprzeć potrzebujących, mogli dokonywać wpłat finansowych. Zebrać udało się około 20 tys. zł, drugie tyle Powiat Szczecinecki wygospodarował ze swojego budżetu. Za kwotę 40 tys. zł samorząd planuje zakup osuszaczy, które trafią do Międzylesia w powiecie kłodzkim.

Jednym z ciekawszych punktów piątkowego posiedzenia był ten dotyczący wsparcia finansowego, jakie Powiat Szczecinecki zamierza pozyskać na realizacje planowanych inwestycji. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawił starosta Krzysztof Lis.

Zaraz potem radni powrócili do kwestii, które poruszane były podczas posiedzeń poszczególnych komisji stałych Rady Powiatu, tj. sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku i organizatora rodzinnej pieczy zastępczej za rok 2023, oceny zasobów pomocy społecznej Powiatu Szczecineckiego za rok 2023, czy raportu z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku w roku 2023.

Wśród wielu podjętych tego dnia uchwał znalazły się m.in. te dotyczące:

• zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Szczecineckiego na rok 2024
  • zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Powiatu Szczecineckiego na lata 2024 – 2025”
  • uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Szczecineckiego na lata 2024 – 2036
  •  przyjęcia Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2024-2028
  • delegowania radnych Rady Powiatu w Szczecinku do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
  • zmiany uchwałę w sprawie wyrażenia woli utworzenia Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw o nazwie „Droga S 11”
  • zmiany uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Szczecineckim na lata 2021-2025
  • zmiany uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2024
  • zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków
  • ustalenia ramowego planu pracy Rady Powiatu w Szczecinku VII kadencji na 2024 rok
  • zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Powiatu w Szczecinku VII kadencji na 2024 rok
  •  zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Szczecinku VII kadencji na 2024 rok.