78. rocznica zakończenia II wojny światowej
Po raz kolejny Powiat Szczecinecki był organizatorem uroczystości związanych z zakończeniem najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości – II wojny światowej. Kwiaty i wiązanki spoczęły przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Kwaterze Lotników Wojsk Alianckich na szczecineckim cmentarzu.

Uczestnicy uroczystości uczcili pamięć ofiar II wojny światowej, ale modlono się również za wolność Ukrainy oraz tych którzy przelewając swą krew być może zmieniają przyszłość Europy i świata, nie chcąc pozwolić, aby historia zatoczyła krąg. Uroczystość odbyła się przy asyście honorowej 11 Batalionu Ewakuacji Sprzętu w Czarnem.
W obchodach uczestniczyli m.in.: dyrektor biura poselskiego posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Radosława Lubczyka Łucja Milko, asystent społeczny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, poseł na sejm RP Małgorzaty Golińskiej, Grzegorz Błaszczyka. Jak zwykle obecni byli wójtowie gmin powiatu szczecineckiego oraz towarzyszące im delegacje, w tym ich zastępcy a także przewodniczący rad miejskich i gminnych. Licznie stawiły się służby mundurowe, dyrektorzy szkół oraz poszczególnych referatów, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe, harcerze oraz młodzież szkolna, w tym z ZS Nr 7 w Białym Borze oraz ZS Nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku, która wraz ze swoimi nauczycielami uświetniła dzisiejszą uroczystość słowno-muzycznym wystąpieniem.
Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu Marek Kowalewski.
Tuż przed złożeniem kwiatów i wiązanek okolicznościowe przemówienie skierował do uczestników starosta Krzysztof Lis:
Jako mieszkańcy Powiatu Szczecineckiego, w tym i miasta Szczecinek spotykamy się w 78 rocznicę zakończenia II wojny światowej ponieważ chcemy oddać cześć tym wszystkim, którzy w niej zginęli, w walkach ale też w nieludzki i bestialski sposób zostali zabici i zamordowani. To największa i najokrutniejsza wojna w dziejach ludzkości, zaliczana do wojen totalnych. Nigdy wcześniej człowiek – człowiekowi nie zgotował takiego losu. II wojna światowa to bestialstwo i okrucieństwo, z którym wcześniej ludzkość nie miała do czynienia, to czas, w którym próbowano unicestwić naród żydowski, czas wojny i Holocaustu to czas kiedy Żydom „nie wolno było żyć”.
Spotykając się w 78 rocznicę zakończenia II wojny światowej pamiętamy i chcemy pamiętać o jej okrucieństwach, ale też chcemy przekazać młodym pokoleniom naszych mieszkańców jak cenna jest wolność i niepodległość Ojczyzny. „Historia jest nauczycielem życia” – to maksyma, którą powinniśmy ciągle powtarzać aby nie czynić i nie robić błędów, które mogą spowodować, że ludzie i narody zaczną się nienawidzić i uważać, że są lepsi i potrzebna jest im „przestrzeń życiowa”.
Wyższość jednego narodu nad drugim, nazizm i faszyzm jako ideologie pogardy stały u podstaw największego konfliktu światowego, w którym uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 milionów z bronią. Szacuje się, że w II wojnie światowej zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Kiedy demokratyczne narody świata świętowały zakończenie II wojny światowej – niestety dla Polski koniec tej wojny to początek okresu walki z nowym sowieckim okupantem, który od momentu wkroczenia na ziemie polskie zwalczał wszelkie dążenia do pełnej niepodległości. Już przed jej zakończeniem – od połowy 1944 roku na wyzwolonych przez Rosjan terenach Polski rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. Często nasi dzisiejsi wyzwoliciele korzystali z więzień i obozów przygotowanych dla narodu polskiego przez niemieckiego okupanta. Czy zatem Polacy mogli w pełni cieszyć się z zakończenia wojny? Niestety tzw. „sprawa polska” została zdradzona na arenie międzynarodowej przez naszych sojuszników Anglię i Stany Zjednoczone już na konferencji w Teheranie, a przypieczętowana przez zachodnich aliantów w Jałcie. Zarówno żołnierze polskiego podziemia, jak i Polskich Sił Zbrojnych nie mogli czuć się zwycięzcami. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych musieli liczyć się z aresztowaniami jeżeli wracali do „niby wolnej Polski”.
Walczący w kraju stawali przed dramatycznym wyborem: ujawnić się i liczyć na łaskę Sowietów, czy kontynuować walkę z nadzieją o pełną niepodległość. Aby przeciwstawić się sowietyzacji Polski po zakończeniu II wojny światowej na terenie Polski działało około 80 tys. partyzantów antykomunistycznych. Dzisiaj mówimy o nich jako żołnierze Wyklęci lub Niezłomni. Ostatni z nich Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego zginął 21 października 1963 roku.
Wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara jego godności. Jednakże jest mu ona jednocześnie zadana. Wolności bowiem człowiek może używać dobrze lub źle, może przez nią budować lub niszczyć. To słowa św. Jana Pawła II – dotyczą przeszłości i przyszłości, o tym musimy wciąż pamiętać. My Polacy od początku II wojny światowej spotkaliśmy dwa zła – zło nazistowskie i zło sowieckie. To pierwsze zakończyło się w 1945 roku, to drugie trwało do 1990 roku, ale aby się zakończyło wielu Polaków musiało o to walczyć. Nic nam nie przyszło łatwo, nic nam nie przyszło za darmo, nasze dążenie do wolności i demokratycznego niezależnego Państwa poprzedzone było wieloma zrywami i ofiarami. Nie byłoby dzisiejszej wolności Polski w grupie wolnych Państw Europy w Unii Europejskiej gdyby nie:
• Czerwiec 1956
• Październik 1968
• Grudzień 1970
• Sierpień 1980
To dla nas Polaków, ludzi, którzy miłują wolność i patriotyzm oraz swoją Ojczyznę wyjątkowe i szczególne zrywy wolności. Przez wiele lat w rocznice związane z wybuchem i zakończeniem II wojny światowej spotykaliśmy się przy pomniku żołnierzy polskich i radzieckich tu na szczecineckim cmentarzu. To miejsce symboliczne ale i wzbudzające wiele kontrowersji. Od napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku mamy przekonanie, że oddawanie honorów poległym radzieckim żołnierzom w tym miejscu w obliczu ich napaści na niepodległy kraj Ukrainę byłoby akceptacją sowieckiego porządku, „ruskiego miru”, sowieckiego zła.
Szanujemy poległych żołnierzy i pamiętamy o ich daninie krwi, ale nie ma i nie będzie naszego przyzwolenia na bestialstwo, bezprawie, morderstwa i gwałty przez rosyjskich najeźdźców na Ukrainę. Dzisiaj, w 78 rocznicę zakończenia II wojny światowej spotykamy się w tym symbolicznym miejscu, przy symbolicznym grobie żołnierzy AK, która powstała 14 lutego 1942 roku , przekształcona ze Związku Walki Zbrojnej. Armii, która w okresie okupacji i po zakończeniu wojny broniła polskości i Polaków na okupowanym terenie Polski prze Niemców i Sowiecką Rosję.
Dziękujemy w ten sposób żołnierzom AK miłującym wolność i Ojczyznę, dziękujemy każdemu żołnierzowi Wojska Polskiego, każdemu bohaterowi okresu wojny wszystkich Państw, którzy w okresie II wojny światowej bronili ludzkości. Dziękujemy tym wszystkim, którzy w okresie okupacji walczyli o polskość, oddali daninę życia aby Polska była Polską, abyśmy my dzisiaj – tutaj, na Pomorzu Zachodnim mogli budować dostatek naszych mieszkańców i naszej Ojczyzny – Polski.
Chwała Bohaterom!