Oto logo strony. Piękne ono jest

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny. Zginęło co najmniej sto osób, tysiące internowano. Dziś (13.12) podczas skromnej uroczystości powrócono pamięcią do tych wydarzeń i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca siedzibę miejskiej komisji Solidarności.

Zdjęcie do 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Udział w wydarzeniu wzięli m.in. wiceminister Małgorzata Golińska, starosta Krzysztof Lis, wicestarosta Robert Fabisiak, wicewójt Gminy Szczecinek Kazimierz Harasym, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Wiesław Kosmala oraz działacze Solidarności.

Do tej pory sprawcy zbrodni związanych ze stanem wojennym nie zostali rozliczeni – przypomniał Cezary Jankowski, przewodniczący Rady Powiatu i jednocześnie szef oświatowej Solidarności.  – Na początku lat 90 powstała słynna komisja posła Rokity, której celem było odszukanie i zbadanie ofiar stanu wojennego. Ta komisja doliczyła się około stu przypadków śmiertelnych w następstwie represji stanu wojennego, a do dnia dzisiejszego  żadna osoba nie poniosła z tego tytułu konsekwencji. Nawet w tak głośnych procesach jak pacyfikacja kopalni „Wujek”  zabójstwo Grzegorza Przemyka, czy morderstwo  ks. Jerzego Popiełuszko kapelana Solidarności. Chyba nie tak to powinno wyglądać i nie tego spodziewaliśmy w czasie przemian ustrojowych w 1989 roku. Należy również pamiętać o wielu bezimiennych ofiarach, również ze Szczecinka (…)

Zaraz po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową wicestarosta Robert Fabisiak odczytał list w imieniu wicewojewody Tomasza Wójcika, który z powodu wielu obowiązków służbowych nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystościach. 

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności