Turniej wielkich serc – dla Kariny!
Już 22 listopada br. w hali sportowej szczecineckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Wiatracznej odbędzie się IV Turniej Charytatywny w piłce siatkowej. Dochód z imprezy zostanie przekazany w całości rodzinie 4-letniej Kariny Grochowicz z Bornego Sulinowa z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację dziecka. Organizatorem akcji są członkowie Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego.
Turniej tradycyjnie już odbędzie się w hali sportowej przy ul. Wiatracznej w Szczecinku. Organizatorzy przewidzieli także licytacje wartościowych przedmiotów, wśród których znajdziemy m.in. weekendowy pobyt SPA w Dworze Pomorskim w Luboradzy, zaproszenia na bale, bony na usługi: kosmetyczne, fryzjerskie, stomatologiczne, rehabilitacyjne, a także kosmetyki, rękodzieło, produkty i żywność ekologiczną, zabawki, odzież, sprzęt sportowy i wędkarski, koszulki, książki i gadżety z autografami znanych osób oraz wiele innych ciekawostek.
- Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w przygotowywanym przez nas Turnieju Siatkarskim – mówi Krzysztof Lis, prezes Stowarzyszenia. – Tradycyjnie już czeka nas sportowa rywalizacja, a w jej trakcie licytacje, dzięki którym możliwe będzie zebranie pieniędzy potrzebnych na rehabilitację małej Karinki. Cała zebrana suma trafi do rodziny Państwa Grochowicz, którym w tym roku postanowiliśmy pomóc – dodaje Krzysztof Lis.
Karina ma 4 lata, mieszka z rodzicami i czwórką rodzeństwa w Bornem Sulinowie. Kiedy miała 3 miesiące rozpoznano u niej zespół kociego krzyku (zespół Cri du Chat). Jest to rzadka choroba genetyczna, której charakterystycznym objawem jest płacz, przypominający miauczenie kota (wynik nieprawidłowej budowy krtani). W związku z tym, iż jest to choroba genetyczna nie można jej wyleczyć. Istnieje jednak możliwość złagodzenia jej objawów. Istnieje przekonanie, że najlepsza metodą leczenia tej jednostki chorobowej jest delfinoterapia, niestety nieosiągalna dla większości chorych.
Odnotowano wysoką umieralność dzieci z tym schorzeniem w wieku wczesnodziecięcym.
W województwie zachodniopomorskim zdiagnozowano tylko 2 przypadki tej choroby, natomiast w całej Polsce około 50.
Wraz z zespołem kociego krzyku u Karinki współistnieją inne schorzenia, takie jak wada serca, wada wzroku, problemy z przełykaniem oraz problemy jelitowe, opóźnienie umysłowe. Dziewczynka nie mówi. Podstawowym elementem leczenia jest rehabilitacja, dzięki której chorzy mają szansę dożyć wieku dorosłego. Ponieważ dzieci z tą chorobą są w mniejszym lub większym stopniu upośledzone ruchowo, rehabilitacja polega na nauce podstawowych czynności, takich jak siedzenie, jedzenie, chodzenie.
Karinka jest po operacji serca. Jest pod opieką wielu poradni: poradni rehabilitacyjnej, kardiologicznej, neurologicznej, genetycznej oraz okulistycznej. Dziewczynka jest rehabilitowana w Centrum Diagnostyczno - Rehabilitacyjnym Dzieci i Młodzieży NZOZ w Szczecinku przy wykorzystaniu metody Bobath. Korzystała również z zajęć logopedycznych oraz terapeutycznych, które zabezpieczało Stowarzyszenie „Promyk Nadziei” w Bornem Sulinowie. Niestety rodziców nie jest stać na inne metody leczenia.
Karina potrzebuje ciągłej stymulacji, terapii, rehabilitacji ruchowej ze wskazaniem leczenia metodą Vojty. Potrzebuje wózka inwalidzkiego spacerowego oraz innych form wsparcia.
Dzięki dotychczasowej rehabilitacji Karinka zrobiła ostatnio bardzo duże postępy, jeszcze do zeszłego roku leżąca, teraz porusza się na kolanach oraz wstaje i próbuje chodzić. Sytuacja materialna rodziny jest trudna. Zawodowo pracuje tylko ojciec, mama zajmuje się pięciorgiem dziećmi.
Pomóżmy im…