Wideokonferencja Zarządu Związków Powiatów Polskich
14 maja odbyła się kolejna wideokonferencja Zarządu Związku Powiatów Polskich. Jak zwykle uczestniczył w niej starosta Krzysztof Lis. Starosta poruszył dwie ważne kwestie dotyczące funkcjonowania oświaty oraz zaproponowanego przez Ministerstwo Finansów kierunku zmian finansowania jednostek samorządu terytorialnego.
Pierwsza ze spraw, którą poruszył starosta Krzysztof Lis dotyczyła funkcjonowania oświaty a dokładnie rzecz ujmując nauczania indywidualnego. Dla wielu samorządów nauczanie indywidualne stanowi istotny finansowy ciężar. Starosta Krzysztof Lis zachęcił do poszukiwania optymalnych rozwiązań takich jak realizowanie nauczania zdalnego w trybie online, co pozwoliłoby oszczędzić część środków związanych chociażby z dojazdem nauczyciela do ucznia. Doświadczenia nabyte w czasie pandemii oraz zaplecze informatyczne dają taką możliwość. Oczywiście nauczanie zdalne nie miałoby swojego zastosowania we wszystkich przypadkach. O tym czy uczeń wymaga bezpośredniego kontaktu z nauczycielem decydowałoby jego indywidualne potrzeby oraz ograniczenia związane na przykład z niepełnosprawnością.
Druga ważna kwestia do której nawiązał starosta Krzysztof Lis dotyczyła zaproponowanego przez Ministerstwo Finansów kierunku zmian finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Rozważania na ten temat trwają już od pewnego czasu i dotyczą m.in. tzw. subwencji rozwojowej, ograniczenia skali dochodów, które trafiają z podatku PIT do jednostek samorządu terytorialnego. Głównym źródłem subwencji rozwojowej miały być środki pochodzące z różnicy między PIT-em należnym JST zgodnie z obowiązującymi przepisami, a PIT-em, który byłby otrzymany po wprowadzeniu reguły antycykliczności zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów. Sama idea subwencji rozwojowej wydaje się być ciekawa, mimo to starosta zalecał monitorowanie tej sprawy:
Jeżeli propozycja rzeczonej zmiany i subwencja rozwojowa o której mowa przyczynią się do stabilizacji dochodów samorządów i dadzą im większą możliwość realizacji kompetencji to bardzo dobrze. Pytanie jednak brzmi, czy nie ma w tym narzędzia lub mechanizmu, które sprawią, że może być odwrotnie? Myślę, że zasadnym jest, aby już na tym etapie ZPP oraz przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu mieli możliwość odnoszenia się do tej propozycji.
Wśród wielu innych tematów do których odnosili się członkowie ZPP znalazły się m.in. te dotyczące prac nad Krajowym Planem Odbudowy, zmian w systemie ochrony zdrowia oraz infrastruktury.