Warsztaty w ramach Partnerstwa Powiatu Szczecineckiego
W Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior rozpoczęły się dziś (22.06) warsztaty z zakresu transformacji energetycznej gmin, Odnawialnych Źródeł Energii, dostosowania do zmian klimatu oraz wykorzystania instrumentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego dla rozwoju gmin. Gości i uczestników przywitał starosta Krzysztof Lis.

Powiat Szczecinecki jest członkiem Partnerstwa Terytorialnego pod nazwą „Partnerstwo Powiatu Szczecineckiego”, które obejmuje wszystkie gminy powiatu szczecineckiego. W jego ramach przygotowywana jest wspólna strategia rozwoju obszaru Partnerstwa w celu wspólnego ubiegania się o fundusze pomocowe, w tym unijne, na realizację zadań, które w największym stopniu poprawią sytuację mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Projekt koordynowany jest przez Związek Miast Polskich, jego liderem natomiast jest Miasto Szczecinek. Jednym z kolejnych jego etapów są warsztaty dla wspomnianego Partnerstwa realizowane wspólnie z Partnerstwem Strefa Centralna.
W dzisiejszych zajęciach uczestniczyli nie tylko wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu szczecineckiego, ale również wielu gości reprezentujących różne jednostki samorządu terytorialnego z sąsiednich powiatów. Wykłady składają się z trzech głównych paneli: 1. Zielony ład – środowisko jako platforma rozwoju gospodarczego i społecznego. Zmiany klimatyczne, poprawa jakości powietrza, gospodarka odpadami, gospodarka wodą. 2. Transformacja energetyczna obszaru Partnerstwa, gospodarowanie energią. Odnawialne Źródła Energii. 3. Partnerstwo Publiczno-Prywatne – niewykorzystany instrument finansowania rozwoju gminy w kontekście przedsięwzięć związanych z transformacją energetyczną oraz opartych na wykorzystaniu OZE.
Zanim rozpoczął się pierwszy z warsztatowych paneli, do uczestników zwrócił się starosta Krzysztof Lis:
(…)Żyjemy w czasach energii odnawialnej. Mimo, iż ta niesie ze sobą wiele korzyści, to w oczach niektórych również pewnego rodzaju zagrożenia. Powiat Szczecinecki jest tego dobrym przykładem, bowiem na terenie dwóch naszych gmin Barwice i Biały Bór funkcjonują farmy wiatrowe, które spotykały się z negatywnym odbiorem niektórych z mieszkańców, uważających, iż konstrukcje zaburzają naturalne środowisko i niszczą architekturę krajobrazu. Szczegółowe przepisy dotyczące instalacji wiatraków uniemożliwiają i wykluczają budownictwo mieszkaniowe w bezpośrednim sąsiedztwie takich obszarów. I tutaj na pewno możemy mówić a pewnych zagrożeniach, natomiast trzeba pamiętać, że farmy wiatrowe to bardzo duża korzyść dla samorządów gminnych w postaci milionowych podatków, które każdego roku będą zasilać ich budżety. (…) Dzisiaj musimy jako przedstawiciele samorządów rozmawiać o efektywnym wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii. Mam nadzieję, że dzisiejsze warsztaty, dyskusja, która się wywiąże, spowodują, że wypracujemy ważne rozwiązania, a w konsekwencji strategię, która ma sfinalizować to nasze dzisiejsze spotkanie (…)
Na najbliższe dni zaplanowano kolejne warsztaty, m.in. z zakresu poprawy dostępności usług medycznych i opiekuńczych, zagospodarowania przestrzennego – model przestrzenno-funkcjonalny powiatu szczecineckiego oraz rozwiązań organizacyjnych i instytucjonalnych poprawiających efektywność zarządzania w JST.